اصطلاحات مربوط به صنعت مد و لباس

اصطلاحات مربوط به صنعت مد و لباس

اصطلاحات رایج در صنعت مد و لباس

اگر به دنیای مد و لباس علاقه مند هستید لازم است برخی اصطلاحات مربوط به این صنعت را بدانید و بشناسید . در این مقاله به صورت مختصر و کاربردی شما را با معنای برخی از این اصطلاحات آشنا خواهیم کرد . مهمترین اصطلاحات صنعت مد و لباس اصطلاحات دنیای وسیع و گسترده مد و لباس به دو دسته تخصصی و نیمه عمومی تقسیم میشود . به طور مثال لغت ترند از دسته اصطلاحات عمومی و لغت تاپستری نیز از دسته اصطلاحات تخصصی میباشد .

• اصطلاح کانسپت ( Concept ) در صنعت مد و لباس ازان اصطلاح برای رونمایی از یک کار جدید استفاده میشود . کانسپت به معنی یک طرح اولیه و پایه و همچنین مفهومی است . برای مثال کانسپت رونمایی از کالکشن جدید برند نغمه کیومرثی به معنی طرح اولیه و مفهومی کالکشن جدید نغمه کیومرثی برای رونمایی است . از کانسپت به عنوان شناسه یک برند هم یاد میشود به همین منظور برندها به صورت متداول در حال تحقیق برای کشف و اجرای ایده های جدید هستند .

• اصطلاح کت واک ( Catwalk ) واژه ی کت واک یکی دیگر از اصطلاحات پرکاربرد در حوزه تخصصی صنعت مد و لباس می باشد . اگر فشن شوها را دنبال میکنید احتمالا تا به حال سکویی که مدل ها بر روی آن حرکت کرده و لباسها را به نمایش میگذارند دیده اید .کت واک به معنی راه رفتن بر روی این سکو میباشد .

• اصطلاح مولاژ ( Moulage ) واژه مولاژ که ریشه ی فرانسوی دارد از اصطلاحات پرکاربرد صنعت مد و لباس میباشد که ترجمه این لغت به معنی قالب ,ساختار و حجم سازی است . اصطلاح مولاژ را می توان با مانکن های مصنوعی مرتبط دانست . اغلب اوقات از مولاژ برای آموزش طراحی و الگوسازی و همچنین برای ارائه نمونه کار استفاده می شود .

• اصطلاح کژوال ( Casual ) کژوال به معنی لباس راحت و روزمره می باشد . امروزه نیاز به استفاده از لباسهای راحت باعث شده تا تمامی برندهای معتبر هر ماه کالکشن کژوال خود را ارائه کنند .

• اصطلاح وینتیج ( Vintage ) وقتی طرحی قدیمی شده و توجه کسی را دیگر به خود جلب نمی کند , اگر بعد از مدتی دوباره و از نو به صنعت مد و لباس برگردد و از آن استفاده شود به اصطلاح به آن وینتیج گفته میشود . واژه وینتیج به معنی قدیمی می باشد .

• اصطلاح ترند ( Trend ) واژه ترند در صنعت مد و لباس به معنی جدیدترین , به روزترین و رایج ترین پوشاک حال حاضر می باشد همچنین به عنوان آخرین مد روز می توان از آن یاد کرد . گاهی ترند آخرین ورژن مدی که هنوز ارائه نشده و به بازار نیامده نیز معنی می شود . برای مثال شلوارهای پاچه گشاد در دهه های ۵۰ و ۶۰ در ایران رایج و به اصطلاح ترند آن سالها بوده اند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیوستن به لیست انتظار ما به محض موجود شدن محصول شما را مطلع خواهیم کرد. لطفا آدرس ایمیل معتبر خود را وارد کنید.