اصطلاحات مربوط به صنعت مد و لباس

اصطلاحات مربوط به صنعت مد و لباس

اصطلاحات رایج در صنعت مد و لباس

اگر به دنیای مد و لباس علاقه مند هستید لازم است برخی اصطلاحات مربوط به این صنعت را بدانید و بشناسید . در این مقاله به صورت مختصر و کاربردی شما را با معنای برخی از این اصطلاحات آشنا خواهیم کرد . مهمترین اصطلاحات صنعت مد و لباس اصطلاحات دنیای وسیع و گسترده مد و لباس به دو دسته تخصصی و نیمه عمومی تقسیم میشود . به طور مثال لغت ترند از دسته اصطلاحات عمومی و لغت تاپستری نیز از دسته اصطلاحات تخصصی میباشد .

• اصطلاح کانسپت ( Concept ) در صنعت مد و لباس ازان اصطلاح برای رونمایی از یک کار جدید استفاده میشود . کانسپت به معنی یک طرح اولیه و پایه و همچنین مفهومی است . برای مثال کانسپت رونمایی از کالکشن جدید برند نغمه کیومرثی به معنی طرح اولیه و مفهومی کالکشن جدید نغمه کیومرثی برای رونمایی است . از کانسپت به عنوان شناسه یک برند هم یاد میشود به همین منظور برندها به صورت متداول در حال تحقیق برای کشف و اجرای ایده های جدید هستند .

• اصطلاح کت واک ( Catwalk ) واژه ی کت واک یکی دیگر از اصطلاحات پرکاربرد در حوزه تخصصی صنعت مد و لباس می باشد . اگر فشن شوها را دنبال میکنید احتمالا تا به حال سکویی که مدل ها بر روی آن حرکت کرده و لباسها را به نمایش میگذارند دیده اید .کت واک به معنی راه رفتن بر روی این سکو میباشد .

• اصطلاح مولاژ ( Moulage ) واژه مولاژ که ریشه ی فرانسوی دارد از اصطلاحات پرکاربرد صنعت مد و لباس میباشد که ترجمه این لغت به معنی قالب ,ساختار و حجم سازی است . اصطلاح مولاژ را می توان با مانکن های مصنوعی مرتبط دانست . اغلب اوقات از مولاژ برای آموزش طراحی و الگوسازی و همچنین برای ارائه نمونه کار استفاده می شود .

• اصطلاح کژوال ( Casual ) کژوال به معنی لباس راحت و روزمره می باشد . امروزه نیاز به استفاده از لباسهای راحت باعث شده تا تمامی برندهای معتبر هر ماه کالکشن کژوال خود را ارائه کنند .

• اصطلاح وینتیج ( Vintage ) وقتی طرحی قدیمی شده و توجه کسی را دیگر به خود جلب نمی کند , اگر بعد از مدتی دوباره و از نو به صنعت مد و لباس برگردد و از آن استفاده شود به اصطلاح به آن وینتیج گفته میشود . واژه وینتیج به معنی قدیمی می باشد .

• اصطلاح ترند ( Trend ) واژه ترند در صنعت مد و لباس به معنی جدیدترین , به روزترین و رایج ترین پوشاک حال حاضر می باشد همچنین به عنوان آخرین مد روز می توان از آن یاد کرد . گاهی ترند آخرین ورژن مدی که هنوز ارائه نشده و به بازار نیامده نیز معنی می شود . برای مثال شلوارهای پاچه گشاد در دهه های ۵۰ و ۶۰ در ایران رایج و به اصطلاح ترند آن سالها بوده اند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیوستن به لیست انتظار ما به محض موجود شدن محصول شما را مطلع خواهیم کرد. لطفا آدرس ایمیل معتبر خود را وارد کنید.